Pages: 1 2 [3] 4 5   Go Down
Print
Author Topic: Life in the USSR  (Read 1646 times)
Vince
Developer

View Profile
« Reply #30 on: August 08, 2018, 06:52:35 am »

For 5 years or so. Then my father got a better job in Norilsk aka winter wonderland, so we moved there. Moving that much wasn't easy for a kid (new schools, starting from scratch socially, etc) but it builds character. Then I went back to Odessa to study, then I sailed out of Murmansk. Funny enough the ship was called Norilsk:

https://en.wikipedia.org/wiki/SA-15_(ship)

"SA-15 is the project name for a series of icebreaking multipurpose cargo ships built in Finland for the Soviet Union in the 1980s. The ships, capable of independent operation in all prevailing arctic ice conditions, were the first merchant vessels designed for year-round operations in the Northern Sea Route. For this purpose they have hulls that resemble those of polar icebreakers and propulsion systems capable of withstanding ice loads."

Normally, going from Europe to Asia via the Northern Sea Route, which is frozen 10 months a year, requires a nuclear-powered icebreaker, but these SA-15 ships could easily plow through anything short of 3 meters.

^ one of my old pictures
Necrolust
Journeyman

View Profile WWW
« Reply #31 on: August 08, 2018, 01:47:37 pm »

Я всегда считала, что Мурманск это "большая деревня", но не настолько же.
Vince
Developer

View Profile
« Reply #32 on: August 08, 2018, 02:20:17 pm »

I've always hated big cities and loved the north. You couldn't pay me enough to live in Moscow or Leningrad (no offense to those who do). I liked Murmansk a lot and would have moved there had the Soviet Union not collapsed.

PS. I can reply in Russian but after 25 years it's not as easy as it once was and I can't always tell if I'm spelling the words correctly.
« Last Edit: August 08, 2018, 02:23:54 pm by Vince » Logged
Necrolust
Journeyman

View Profile WWW
« Reply #33 on: August 08, 2018, 02:37:09 pm »

Я немного не о том, а о том, что все дороги ведут в Мурманск, потому и пошутила так. Я догадывалась, что вы когда-то жили либо в СССР, либо в России, но чтобы именно в Мурманске, это меня несколько шокировало. ) Я родилась в Мурманске и прожила там 34 года, потом переехала в Санкт-Петербург. Мурманск и область не нравились своим климатом, но природа там очень красивая и своеобразная.

P.S. Я до сих пор не удосужилась выучить английский, извините.
Vince
Developer

View Profile
« Reply #34 on: August 08, 2018, 05:48:00 pm »

Я немного не о том, а о том, что все дороги ведут в Мурманск...
Ah right, I completely forgot that idiom. Thanks for reminding me.

Я родилась в Мурманске и прожила там 34 года, потом переехала в Санкт-Петербург. Мурманск и область не нравились своим климатом, но природа там очень красивая и своеобразная.
Yeah, loved it. Nothing quite like it.

P.S. Я до сих пор не удосужилась выучить английский, извините.
Didn't you translate several updates?

Anyway, in my experience learning new skills, including languages, works best when you have a pressing need. I didn't have such a need in the USSR but I found in Canada where I had to talk 8 years a day to make a living. It's brutal (the mind tends to shut down after the first 4-5 hours but you have to keep going) but extremely effective.
Necrolust
Journeyman

View Profile WWW
« Reply #35 on: August 09, 2018, 02:01:23 am »

Didn't you translate several updates?

Обновления перевела я, без чьей-либо помощи со стороны. Конечно же через google-переводчик, с последующим собственным редактированием (поэтому там возможна отсебятина:)). Но, как я отметила для себя, это плохой способ изучить язык, т.к. практически ничего не запоминается. Со словарем полезнее, но времени свободного у меня мало.

Anyway, in my experience learning new skills, including languages, works best when you have a pressing need.

Это верно. У меня такая потребность появилась сейчас, т.к. очень заинтересована в ваших играх, но времени свободного, повторюсь, мало. Досадно, что когда времени было много, потребности в изучении языка не возникало. А еще очень важно, когда другой язык изучается с детства (я изучала немецкий в школе), поэтому буду учиться на своих ошибках и своего ребенка обязательно с детства буду обучать английскому языку.
« Last Edit: August 09, 2018, 02:03:30 am by Necrolust » Logged
Sunfire
Archmaster

Veni, vidi, vici

View Profile
« Reply #36 on: August 09, 2018, 03:04:05 am »

Судя по последним тенденциям, для последующих поколений знание китайского может оказаться полезнее Wink

The LoRE Team

Community Edition mod

Every plot you take, every bug you make, every script you break, every end you fake, I'll be watching you.
Necrolust
Journeyman

View Profile WWW
« Reply #37 on: August 09, 2018, 03:57:23 am »

Судя по последним тенденциям, для последующих поколений знание китайского может оказаться полезнее Wink
Эту шутку я слышу уже 10 лет, если не больше. smug

А что касается проживания в Советском Союзе, то всё верно, были и плюсы и минусы. Был и товарный дефицит в 80-х (это было в моем детстве, но я хорошо помню и талоны на продукты, и огромные очереди в магазинах), и бесплатное жилье, и льготы проживающим на севере.

Мои предки после войны из Вологодской области всем своим огромных семейством (9 детей) уехали в Мурманск, потому что большой 2-этажный дом в деревне это конечно хорошо, но в послевоенную разруху как-то не особо вольготно в нем жилось. А в Мурманске они сразу же получили большую квартиру. Мать родилась в 1954 году, но ее родители жили в небольшом деревяном доме с удобствами на улице, т.к. квартиры предоставлялись только впервые приехавшим. Им предоставили  2-комнатную квартиру в "хрущевке" в 1970 году (район Долины Уюта, если интересно). Но все это бесплатно, квартплата была небольшая.

Моего отца из Иркутской области в 1975 году отправили служить на Северный Флот, в Североморск. Но после службы он остался в Мурманске и выучился на судоводителя. Работал в Севморнефтегеофизике, ходил на научно-исследовательских судах. Ходил в заграничные рейсы, поэтому утверждение, что моряки привозили из-за границы технику, автомобили, одежду и продавали это всё - верно. Другое дело, что для этого нужны способности (прокачанный навык торговли, как минимум), а у моих родителей этих талантов не было, поэтому жили небогато. А другие семьи обеспечивали своих детей впоследствии и квартирами, и автомобилями, и прочим.

Кроме того (цитата из Википедии): "в портовых городах СССР существовали чековые магазины «Альбатрос» системы «Торгмортранса» Министерства морского флота СССР, которые обслуживали советских моряков, ходивших в заграничные рейсы. Остаток валюты, полученной во время рейса, моряки должны были обменивать на отрезные чеки Внешэкономбанка серии «А», за которые могли покупать товары в «Альбатросах»."
« Last Edit: August 09, 2018, 04:57:55 am by Necrolust » Logged
Vince
Developer

View Profile
« Reply #38 on: August 09, 2018, 07:16:36 am »

...я хорошо помню и талоны на продукты, и огромные очереди в магазинах...
Which goods and when? For example, there were 'food stamps' for sugar in Odessa in '89 but that was 2 years before the collapse, so I'd attribute it to the collapse (supply networks falling apart) itself rather than the system.

Кроме того (цитата из Википедии): "в портовых городах СССР существовали чековые магазины «Альбатрос» системы «Торгмортранса» Министерства морского флота СССР, которые обслуживали советских моряков, ходивших в заграничные рейсы. Остаток валюты, полученной во время рейса, моряки должны были обменивать на отрезные чеки Внешэкономбанка серии «А», за которые могли покупать товары в «Альбатросах»."
Yep. I was paid in the US dollars during the voyage and was free to buy and bring back anything I wanted (most crew members bought used cars in Japan, $600-900 each, and the ship mechanics worked overtime all the way to Murmansk fixing that junk). On return the remaining US funds were exchanged for the Albatross vouchers. I bought mainly clothes there (jeans, heavy coat, and such).

These restricted stores are an interesting distinction, actually. In the West if you do well, you get paid more and you use the extra money to buy things other people can't afford: fancy cars, expensive clothes, trips to nice places, condos and houses, that same $200 caviar that only 1% can afford. In the USSR the prices were kept artificially low (a Soviet citizen can afford everything he or she needs!) but obviously they couldn't supply the entire country and stay in business, so only the above mentioned basic goods were freely available. Thus the poor could afford a lot more than their western counterparts. Now, if a person did well, he was offered perks: better apartment (bigger, more rooms, better location), a car with a driver, and access to special stores where you could buy non-basic goods other people couldn't and either use them yourself or sell them. Like that same caviar for $5 instead of $200. The higher the 'rank', the higher the access. So essentially the same but done in a very different way.

For example, I had access to a Black Sea Shipping Company's internal store. I don't recall everything they carried but I do remember buying a few cases of Spanish wine and selling it. All kinds of European food. The ships were very well supplied, restocking supplies in every port (cigarettes - that was the first thing everyone wanted, fresh and canned fruits, meat, fish, vegetables, cheese, sausages, etc), so I'm guessing the store was selling the excess supplies to offer the same benefits to the office employees (aka сухопутным крысам). 
Necrolust
Journeyman

View Profile WWW
« Reply #39 on: August 09, 2018, 08:06:27 am »

Which goods and when? For example, there were 'food stamps' for sugar in Odessa in '89 but that was 2 years before the collapse, so I'd attribute it to the collapse (supply networks falling apart) itself rather than the system.
По моим детским воспоминаниям где-то после 87-го года были талоны на сахар, сливочное масло, алкоголь и вроде бы мясо. Но другое дело, что без того же сливочного масла, например, вполне можно прожить (мне оно и сейчас не нужно), а в магазинах была другая молочная продукция совсем недорого. И стоять в очереди несколько часов, рискуя быть задавленным толпой, чтобы купить это масло, как-то глупо. Да и детей тогда больше интересовало мороженое, чем что-то еще. А рядом находился знаменитый магазин "Океан", в котором всегда продавалась различная замороженная рыба. Другое дело, что некоторые люди тратили время простаивая очередь за живой рыбой. Живая рыба это конечно прикольно, её можно запустить в ванной и она плавала, но опять же стоять в очереди ради нее это неразумно.
« Last Edit: August 09, 2018, 08:09:16 am by Necrolust » Logged
Vince
Developer

View Profile
« Reply #40 on: August 09, 2018, 08:31:45 am »

Exactly. There were always lines for something (nothing beats the line to McDonalds when it first opened in Moscow though - I was there at that time and witnessed this national shame firsthand as well as the sheer fucking joy - "the bread, it's so soft, how do they make it so soft?!"), but it was always something extra. The very first line I witnessed was the line for pineapples in Odessa. My mother asked me if I wanted to wait, but I was 8 and didn't know what pineapples were and definitely didn't want to wait for 2 hours to find out.

The example with fresh fish (later swimming in a bathtub) vs frozen fish is spot on. You had to wait in line for the former but could buy the latter right away. For the record, I buy frozen fish here because I have to drive 40 min to a Chinese store to buy fresh fish. If you ask me, waiting in line for 40 min vs driving for 40 min is the same thing and depends entirely on how badly you want it. Some people want everything badly enough.

I must confess that I rarely bought vodka as it's fucking poison. Like all gentlemen of proper upbringing I favored moonshine (самогон), which had the status of national art in Odessa. Any type, any flavor (herbs, hot pepper, berries, citrus - you name it, they had it, pure as a tear). Just as there's wine tasting in the west, there was moonshine tasting in Odessa, usually around major holidays. It was quite an event.
Necrolust
Journeyman

View Profile WWW
« Reply #41 on: August 09, 2018, 09:12:39 am »

Some people want everything badly enough.
Ага.

Just as there's wine tasting in the west, there was moonshine tasting in Odessa, usually around major holidays.
Круто. )) Я сейчас впервые узнала, что "moonshine" это самогон. Смеюсь.
Necrolust
Journeyman

View Profile WWW
« Reply #42 on: August 09, 2018, 05:22:44 pm »

А вот на этом ресурсе, если кому интересно, можно посмотреть старые фотографии городов бывшего СССР: http://www.etoretro.ru/city4858.htm
Sunfire
Archmaster

Veni, vidi, vici

View Profile
« Reply #43 on: August 15, 2018, 04:09:25 pm »

100 years ago US, Canada, UK, France, Japan, Italia, Romania, Greece, Poland, China, Estonia, Australia, and Serbia invided in Soviet Russia starting the intervention and aiding the White Army in killing Soviet people, plundering goods and natural resources, thus "prolong a bloody civil war, thereby costing thousands of additional lives and wreaking enormous destruction on an already battered society."

The LoRE Team

Community Edition mod

Every plot you take, every bug you make, every script you break, every end you fake, I'll be watching you.
Vince
Developer

View Profile
« Reply #44 on: August 15, 2018, 05:05:02 pm »

100 years ago US, Canada, UK, France, Japan, Italia, Romania, Greece, Poland, China, Estonia, Australia, and Serbia invided in Soviet Russia starting the intervention and aiding the White Army in killing Soviet people, plundering goods and natural resources, thus "prolong a bloody civil war, thereby costing thousands of additional lives and wreaking enormous destruction on an already battered society."
It's not that simple.

First, they didn't come to kill the Soviet people as the Soviet Union didn't exist yet. They backed one of the local factions in a very bloody conflict, which is business as usual (the list of military interventions goes back thousands of years). It's worth noting that most countries (pretty sure all countries but let's leave room for error) viewed the communist uprising as a plague that must be wiped out before it spreads. Since the White Army represented what was left of the Tsarist army, they were seen as Good Guys trying to save Russia.

Second, it was a civil war, meaning half the country if not more saw the bolsheviks as enemies and the Allied forces as their last hope to restore normal life. Third, there were many other factors, like securing military supplies shipped to Russia to boost its war effort, as stated in the article you linked. Thus presenting it as some kinda evil and unwarranted invasion is incorrect, to say the least.
Pages: 1 2 [3] 4 5   Go Up
Print
Jump to: